Pořídit si na zahradu bazén také mimo jiné znamená udržovat v nádrži potřebnou kvalitu vody, a to není jen tak. Voda je médium, živnou půdou pro celou řadu mikroorganismů a kdybychom jí ponechali svému osudu, velice brzy by se bazén proměnil v rybníček s vodním planktonem, žabincem, řasami a možná i s žabími pulci. Voda v bazénu se udržuje čistá pomocí bazénové chemie, je to podobné, jako v úpravnách pitné vody, kde se voda obohacuje chlórem. Chlór je pro drobné organismy toxický a lidský organismus jej v nízké koncentraci snáší poměrně dobře, ovšem pro majitele bazénů to znamená mít o koncentraci chlóru přesné povědomí a také vědět, jak a kdy bazénovou chemii používat.
Ke správnému využívání dezinfekčních prostředků je zapotřebí mít v bazénu správné pH bazénové vody. Jinými slovy to znamená, že voda musí obsahovat jen určité množství rozpuštěných vápenitých a hořečnatých iontů či jiných prvků, a že příliš kyselá nebo zásaditá voda bude mít špatný vliv na dávkování chlorových tablet. Kdybyste měli příliš kyselou vodu v nádrži, chlór by se v ní choval velmi agresivně a mohl by poškodit skelet bazénu. A naopak příliš zásaditá voda by znemožňovala rozpouštění chlóru ve vodě, což by zvýšilo výskyt mikroorganismů a možných zákalů.
PH vody v bazénu je tedy nutné kontrolovat bazénovými testery a udržovat v optimální hladině. Jestliže dojde ke snížení nebo ke zvýšení pH, sáhnete po přípravcích, které buď pH zvyšují nebo snižují, takže například využijete přípravek Alkalita Plus 5 kg Chlorito. Přípravky je nutné používat v souladu s návodem k obsluze, nesmí se mísit s jinými přípravky, pokud je to vysloveně zakázáno, a musí se dodržovat dávkování přesného množství těchto chemických látek. Při správném používání bazénové chemie se jedná o bezpečné látky, přičemž výrobce neručí za nesprávné používání veškerých přípravků, neboť se zpravidla jedná o koncentrovaná množství chemikálií.