Yoso

Trápíte se? Možná k tomu máte i své důvody. Každopádně to je ale právě tento web, který vám určitě nenadělá žádné další vrásky na vašem čele.

Jak připravit dům a byt na zimu


Zima znamená především příchod nízkých teplot, studeného větru, sněhu a ledu. Na rozdíl od divokých zvířat máme tu výhodu, že máme k dispozici teplý domov, ať už se jedná o domek nebo o byt. Zde si můžeme pustit topení a venkovní mráz nás nemusí vůbec trápit.

muž pozorující zimu z okna

Abychom si však mohli užívat vyhřátého příbytku, je třeba jej na zimu připravit. Může se sice zdát, že majitelé bytů si s něčím takovým starosti dělat nemusí, ale opak je pravdou. Byť to mají lehčí než ti, co žijí v rodinném domě, i oni by měli před zimou udělat pár úprav.

 

Předně pokud máme na zahrádce či na balkóně květiny, které by naši zimu nezvládly, je třeba přemístit je dovnitř. Je nutné vybrat jim ideální místo na přezimování, aby měly dostatek světla, a zároveň nebyly v průvanu.

 

Během zimy také pravděpodobně nebudeme sušit prádlo venku. Je tedy dobré zkontrolovat přenosný sušák, zda vše drží, tak jak má, případně, pokud je ještě nevlastníte, do něj investovat. Věřte mi, že se vám to vyplatí.

 

V zimě je naše obydlí vyhříváno topením. Ať už máte zavedený plyn nebo máte vlastní kotel, právě ono je zdrojem tepla. A jako takové vyžaduje před zimou údržbu. V první řadě je třeba z něj setřít prach. Nesmějte se, topení je jedno z hlavních míst, na které se při úklidu zapomíná. A právě prach by bránil sálání tepla.

zimní Praha

Dále je dobré všechny radiátory pečlivě prohlédnout a zkontrolovat, zda někde netečou. Není také od věci je odvzdušnit. Zároveň bychom měli věnovat pozornost trubkám přivádějícím teplo. I ty je dobré prohlédnout.

 

Ti, co mají vlastní kotel, by mu měli věnovat zvýšenou pozornost. Je třeba jej důkladně vyčistit, podrobit pečlivé kontrole a také pozvat kominíka na kontrolu komínu. S tím samozřejmě souvisí i kontrola, zda máme dostatek paliva a zda ono palivo je správně skladované. Špatnou péčí může totiž ztratit velkou část své výhřevnosti.

 

Není žádným tajemstvím, že nejvíce chladu z venku proniká do domu okny. Snadno se o tom můžete přesvědčit, stačí jen za mrazivého dne položit ruku na okenní sklo. Proto je třeba věnovat pozornost tomu, zda dostatečně těsní. Podobně je tomu i s balkonovými dveřmi. Jen tak nebudete zbytečně vyhazovat peníze za teplo uniklé ven a nebudete si zvát mráz dovnitř.

 

Pro ty, co mají rodinný domek, je tu ještě jedna povinnost, a to je kontrola střechy. V zimě může napadnout i poměrně silná vrstva sněhu a je tedy nutné se ujistit, že ji střecha dokáže (alespoň po nějakou dobu) nést.

 

Nyní už víte, jak se připravit, aby vás zima nezaskočila a abyste ji mohli v klidu prožít v teple domova.